aktualności

System membranowy w praktyce

Wykonywanie hydroizolacji dachu płaskiego w systemie membranowym ma wiele zalet, wymaga jednak od wykonawcy bardzo dużej precyzji, doświadczenia w pracy i zdrowego rozsądku. Nie powierzchnia płaska jest problemem, ale obrabianie tzw. elementów trudnych, które dla większości wykonawców stanowią wyzwanie, któremu nie są w stanie podołać.

Należy pamiętać, że membrany hydroizolacyjne są powłokami jednowarstwowymi (w przeciwieństwie do pap- podkładowa i nawierzchniowa), tak więc margines błędu zmniejsza się o 50%.

Dach wykonany dobrze nie będzie problemem, ale taki dach muszą wykonywać ludzie z doświadczeniem i wiedzą teoretyczną.

Żeby było San Francisco...

No właśnie, żeby było ładnie, poprawione, naprawione, wypieszczone, najpierw trzeba poświęcić bardzo dużo pracy.

Zdjęcia przedstawiają I etap renowacji ogromnego dachu płaskiego (11 200 mkw), którą wykonujemy obecnie. Pokrycie dachowe było w stanie opłakanym, nowoczesne technologie, wiedza i mam nadzieję umiejętności 🙂 pozwoliły nam uratować dach, który jest pierwszym etapem bardzo kompleksowej renowacji całej hali przemysłowej.

Oczka wodne

Zapraszamy Państwo do zamawiania naszej „autorskiej” folii do oczek wodnych, na której pracujemy już 20 lat!!!

Niestety brak czasu uniemożliwia nam wykonywanie kompleksowe zbiorników wodnych, ale nie ma absolutnie żadnego problemu z wykonywaniem gotowych płacht pod Państwa inwestycję.

Folię wykonujemy pod wskazany wymiar, jakość folii dobieramy razem z klientem, służymy radą w doborze pomp, roślin i ryb do Państwa jezioraka (jakiekolwiek duże lub małe będzie 🙂

Modernizacja hali

Jeden z naszych klientów jest w trakcie adaptacji hali magazynowej pod tzw. suszarnię. Aby było to możliwe, przez dach istniejącego budynku należało przełożyć i uszczelnić rury dymowe, o niebagatelnej średnicy 120 cm.
Gdzie diabeł nie może, tam nas pośle 🙂
Zadanie wykonane, kominy zostały zaizolowane termoizolacją, uszczelnione dwoma warstwami papy (APAO podkładowa- o ogromnej odporności termicznej) i nawierzchniową SBS.

Systemy opierzeniowe

Wtedy, kiedy aura absolutnie nie pozwala na wykonywanie prac hydroizolacyjnych, mamy czas na to, żeby pobawić się z opierzeniami. Zdjęcia poniżej po raz kolejny pokazują „nasze poprawianie” po Panach „od elewacji” (…bo przecież umieli). Niestety nie umieli, a brak wiedzy na temat zasad montażu opierzeń zakończył się wyrzuceniem przez nas 46 mb blachy już zamontowanej i wykonaniu wszystkiego od zera.

Proszę pamiętać, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Zbyt wąskie wygięcie blach spowoduje notoryczne zalewanie nowej elewacji, a w konsekwencji zniszczenie jej. Jeśli ktoś jest od wszystkiego, należy bardzo mocno zastanowić się nad takim wykonawcą, bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że praca nie będzie wykonana prawidłowo.

Kontrola pracy

Całą zaistniałą sytuację opisywałem Państwu w poprzednim poście, tutaj krótka galeria fotograficzna „naszej demolki” i tego co z demolki wykonaliśmy. Brak jeszcze opierzeń, które także będziemy zakładali my (czekamy na wykonanie struktury), ale cały 160 metrowy taras został sprawdzony i nie przecieka, więc zadanie wykonane zostało prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną. Całość będzie wykończona barierkami i deską kompozytową.

przed

po

Kontrola pracy

Dach płaski nie tylko trzeba wykonać. Trzeba go także sprawdzić. Chwilowe spadki napięcia, wilgotność hydroizolacji, niewłaściwe warunki pogodowe powodują, że kontrola wykonania jest czymś bardzo ważnym. Zdjęcie pokazuje dach, który nie był wykonany przez nas, ale w wyniku przecieków poproszono nas o dokonanie gruntownej kontroli całego pokrycia dachowego. Miejsc takich jak na załączonym zdjęciu było około 15. Wielkość niedogrzań pozwala nam twierdzić, że wykonawca wcale nie sprawdził swojej pracy, czego wynikiem było notoryczne zalewanie pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod dachem.

Hak kontrolny to bardzo proste urządzenie do kontroli zgrzewów, dodatkowo bardzo przydatny jest także klosz próżniowy, który jest w stanie wyłapać nawet najmniejsze niedogrzanie powierzchni płaskiej. W skrzynce narzędziowej każdego wykonawcy powinien znajdować się „hak”, z którego pracownik zgrzewający ma obowiązek korzystać.

Nie wszystko złoto, co się świeci

22 listopada zakończyliśmy gruntowną naprawę NOWEGO dachu płaskiego.

Firma nasza została poproszona przez inwestora do dokonania kontroli wykonanej pracy przez wykonawcę pokrycia. Przeprowadzona kontrola najpierw przeze mnie osobiście, później jeszcze przez niezależnego eksperta (na moją prośbę), nie pozostawiła żadnych wątpliwości. Dach został zakwalifikowany do całkowitej naprawy.

Zdjęcia poniżej pokazują dobitnie co zastaliśmy na dachu i jak wielkie błędy wykonawcze zostały popełnione przez wykonawcę pokrycia.

Brak podstawowej wiedzy na temat wykonywania hydroizolacji, brak umiejętności praktycznych, brak szkoleń… to wszystko właśnie doprowadza do takiej sytuacji jaką zastaliśmy. Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, jakże prawdziwe w tym przypadku jest te polskie przysłowie.

Szanowni Inwestorzy. Oglądajcie filmy instruktażowe, proście kierowników budowy o zaglądanie na dach podczas wykonywania prac przez firmy wykonawcze, przyglądajcie się pracy ekipy budowlanej. Zawsze też możecie powołać niezależnego specjalistę, który przyjedzie i skontroluje pracę wykonawcy. Czasami lepiej jest wydać 1000 zł na eksperta, niż 31 000,00 zł na naprawę pokrycia, które i tak już nie może być traktowane jako wykonanie pokrycia dachowego, a naprawa (sytuacja z inwestorem, który poprosił nas o pomoc). Nie warto.

Brak ekip wykonawczych, ogromne braki w systemie szkoleń, brak chęci w uczeniu się czegokolwiek, powodują, że takich sytuacji będzie niestety coraz więcej, dlatego ciągle powtarzam, że słaby materiał w rękach dobrego wykonawcy jest w stanie się obronić, ale najlepszy materiał w rękach słabego wykonawcy niestety nie (na w/w dachu zastosowano wysokiej jakości membranę hydroizolacyjną).

Zbiornik retencyjny

Nasze wciąż realizowane zadanie, to wykonanie uszczelnienia zbiorników retencyjnych (3 sztuki) odwadniających teren przy powstającym osiedlu domków jednorodzinnych. Wszystkie zbiorniki wykonane będą w technologii Wavin, czyli całkowicie zamknięte i wypełnione kostkami AquaCell. Dwa zbiorniki są już wykonane i połączone ze sobą, w następnym tygodniu wykonany będzie trzeci z nich.

Renowacja pokrycia dachowego w systemie papowym

We wrześniu 2023 roku znowu odwiedziliśmy polskie góry (Pieniny) żeby wykonać gruntowną renowację całego pokrycia dachowego. Budynek całkowicie pozbawiony był termoizolacji dachu płaskiego, więc od tego pracę zaczęliśmy.

Wykonaliśmy:

  • termoizolację dachu (15 cm)
  • hydroizolację w dwóch warstwach (druga warstwa papa APAO)
  • wszystkie obróbki elementów „trudnych” (kominy)
  • całkowicie przebudowaliśmy attyki (zgodnie z obowiązującymi normami na 2023)

Praca w przepięknych okolicznościach przyrody, ale niezwykle wymagająca ze względu na wysokość budynku (7 kondygnacji).

Renowacja tarasu w systemie membranowym

We wrześniu 2023 roku wykonaliśmy kompleksową renowację tarasu budynku mieszkalnego. Mieszkańcy mieli ciągły problem z wilgocią wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Błędy popełnione przez inwestorów (niewłaściwe wykończenie tarasów) spowodowały, że cały taras musieliśmy wykonać praktycznie „od zera”. Efekt naszej pracy przedstawiają zdjęcia, choć ostateczne wykończenie tarasów to deska kompozytowa w systemie legarowych.

Hala biurowo-magazynowa

Szczecińskie Centrum Małego Biznesu po raz kolejny poprosiło nas o pomoc i „ogarnięcie kolejnego budynku”. Cieszymy się, że właściciele kompleksu już po raz trzeci skorzystali z nas, a efekt naszej pracy możecie Państwo oglądać na fotografiach.

Renowacja dachu płaskiego

Od 2 miesięcy „walczymy” aby doprowadzić do ładu jeden z dachów płaskich na terenie województwa zachodniopomorskiego (łączna powierzchnia dachu to 11 200 mkw). Stan dachu przed rozpoczęciem prac pokazują załączone zdjęcia, kolejne to stan na dzisiaj. Praca nasza ukończona jest już w 90%, został nam do wymiany system rynnowy i opierzenia, więc prawie finiszujemy.

Każdy dach można wyremontować, ale trzeba pamiętać, że długie lata zaniedbań powodują, że praca staje się bardzo trudna i niestety kosztowna. Dbajcie Państwo o swoje dachy tak jak o samochód. Jeśli oczywistą oczywistością jest wykonywanie przeglądów okresowych auta co 10, 20 tys. km, tak samo róbcie z dachem. Niech ktoś kto to rozumie wejdzie raz do roku i sprawdzi co się dzieje na dachu, wyczyści wpusty, sprawdzi opierzenia, obróbki, powierzchnię płaską- a dach nie będzie wymagał „totalnej demolki” tylko po to, żeby było dobrze.

Przygotowanie powierzchni

Dach płaski to nie tylko wykonanie hydroizolacji, ale cała ta otoczka, której nikt poza nami nie widzi, a która musi być wykonana, żeby było dobrze 🙂 Zdjęcia pokazują proces kładzenia termoizolacji płaskiej, spadkowej i oszlifowany styropian. Te wszystkie rzeczy wpływają i na komfort naszej pracy podczas wykonywania hydroizolacji i na samo funkcjonowanie budynku. Łączna warstwa termoizolacji płaskiej i spadkowej na dachu, który Państwo widzicie to 56 cm w najgrubszym miejscu i 26 cm w najniższym. Dach składa się z 3 warstw termoizolacji, zostanie wykonany w systemie membranowym wraz ze wszystkimi obróbkami.

Na "dziadostwo" stać tylko bogatych

Zdjęcia przedstawiają papę nawierzchniową położoną 3 lata temu w jednej z miejscowości województwa lubuskiego.
Renowacja całego dachu wykonana była zaledwie 3 lata temu, jakość położonego produktu spowodował, że ponownie musieliśmy wykonać całkowitą renowację pokrycia. To kolejny przykład na to, że nie wszystko co jest nazywane papą nadaje się na dach. Nie jest tak, że jeśli nasz produkt jest 2 razy droższy, to my zarabiamy 2 razy tyle, co inni sprzedawcy. Nasz produkt jest najczęściej zdecydowanie wyższej jakości, a co za tym idzie, trwałości.
Papa zakupiona przez klienta kosztowała 4 tys zł, koszt wykonania renowacji 9 tys. Daje nam to kwotę 13 tys. Nasza papa kosztuje 8 tys zł, koszt renowacji to także 9 tys, co daje nam kwotę 17 tys. Tyle tylko, że suma tych kwot została wydana przez inwestora w ciągu zaledwie 3 lat, a nie po 20.
Na rynku jest bardzo wiele pap bardzo niskiej jakości i niewiele bardzo wysokiej. Kupując cokolwiek zastanawiajcie się Państwo dlaczego jedna kosztuje 17 zł za 1 mkw, a druga 35. Może sprzedawcy nie zależy na tym, żeby zarabiać „krocie”, tylko proponować coś co sprawdzi się przez długie, długie lata.

Jak zepsuć najlepszy materiał?

Zdjęcia poniżej pokazują Państwu wykonanie hydroizolacji tarasu z membrany hydroizolacyjnej EPDM, czyli najlepszego materiału izolacyjnego, który istnieje na rynku europejskim. Jest to jedyny materiał, który posiada 50-letnią gwarancję trwałości.
Niestety, nawet tak wysokiej jakości membrana w rękach „szwagra”, który widział jak to się robi, nie uchroni obiektu przed przeciekaniem. Taras oczywiście cieknie, efekt pracy Pana montażysty widzicie Państwo na załączonych fotografiach.
Całą pracę trzeba wykonać od zera. Membrany w żaden sposób nie da się odzyskać, a pieniądze wydane na folię i wykonanie pracy niestety całkowicie pójdą w „błoto”.
Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, dlatego jeśli ktoś nie ma doświadczenia z najdroższym możliwym materiałem hydroizolacyjnym (200 zł netto mkw) niech nigdy nie zabiera się za taką pracę, bo efekt może być opłakany.

Hydroizolacja tarasu

W tym tygodniu (20-25.02.2023) wykonywaliśmy hydroizolację tarasu o powierzchni 205 mkw. Mimo tego, że bardzo często wydaje się, że to proste prace, porównując np. dachy, wcale tak nie jest. Właśnie w przypadku tarasów nie ma marginesu błędów, bo po nas bardzo często na inwestycję wchodzą montażyści płytek w systemie legarowym lub deski kompozytowej. Znalezienie więc potencjalnej nieszczelności jest bardzo trudne (wymaga demontażu właściwej podłogi).
Pracę wykonaliśmy w 3 dni, cała membrana hydroizolacyjna została zabezpieczona geowłókniną polipropylenową o gramaturze 200, po to, żeby uszkodzenie membrany podczas wykonywania wszystkich dodatkowych prac na budynku było minimalne (elewacja, płytki tarasowe). Do pracy wykorzystaliśmy membranę hydroizolacyjną Fatrafol 810V o grubości 1.50mm, geowłókninę PP 300g/mkw oraz wszystkie niezbędne akcesoria systemowe.

System spoinowania hydroizolacji bitumicznej

Zdjęcia przedstawiają właściwie wykonaną spoinę bitumiczną na dachu. Pisałem już wcześniej na ten temat, ale spoinowanie jest tak ważnym elementem pracy montażysty hydroizolacji i tak często zaniedbywanym, że wiedzy na ten temat nigdy za wiele.
Czym jest spoinowanie? To nic innego jak bardzo szczegółowa kontrola zgrzewów papowych i wytopienie niewielkiej ilości bitumu (dobra spoina ma do 5mm szerokości), po to żeby stworzyć bardzo trwałe połączenie pap nawierzchniowych (spodnia z wierzchnią warstwą).
Należy jednak pamiętać, że system spoinowania jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku bardzo wysokiej jakości pap (APP i APAO). Niestety zaspoinowanie SBS’a jest bardzo trudne i tutaj wykonawcy pozostaje metoda na tzw. wypływkę.
Pewność siebie i „buta” wykonawców powodują, że zaniedbują spoinowanie ze względu na ogromną pracochłonność procesu (cała praca wykonywana jest na kolanach, zaspoinowanie 1 mb trwa około 3-4 minut, a w przypadku setek mb połączeń papowych z minut robią się dni).
Zlecając pracę wykonawcy, pytajcie Państwo jaką metodę kładzenia papy preferują i w przypadku kładzenia wysokiej jakości produktów, przypilnujcie spoinowania.

Tu było ściernisko... teraz jest "Dachowisko" 🙂

Przedstawiałem Państwu opisy i dokumentację fotograficzną poszczególnych etapów pracy na dachu w Nowogródku Pomorskim, teraz przedstawiam efekt końcowy, choć może warto wspomnieć od czego zaczęliśmy.
Dach wykonywany był 5 lat temu i niestety cały nadawał się do generalnego remontu. Wykonawca, który podjął się pracy przy kompleksowej renowacji dachu (termoizolacja, opierzenia, hydroizolacja) wykonał pracę w ten sposób, że szczelności nie było od początku.
Teraz jest, ale nie było absolutnie mowy o wykonaniu prac naprawczych, dach został praktycznie wykonany od początku.
Dlatego tak ważny jest właściwy dobór i wykonawcy i materiału użytego na dachu. Szanowni Państwo, słaby materiał w rękach wysokiej klasy fachowca jest w stanie się obronić, ale słabej jakości materiał i słaby wykonawca- to gwarancja katastrofy.

Dach płaski i w systemie papowym

Koniec roku 22-go i początek 23, to dla nas czas pracy na nowo budowanym budynku nowoczesnego warsztatu samochodowego w Myśliborzu. Dach miał powierzchnię 787 mkw powierzchni, a efekt przedostatniego dnia pracy widzicie Państwo na załączonych fotografiach.
Do wykonania zlecenia wykorzystaliśmy: impregnat asfaltowy, papę podkładową Timberpol i papę nawierzchniową Coperpol Biarmato. Moim „zamarzeniem” 🙂 było wykonanie dachu papowego w kolorze czerwonym, inwestor na szczęście przystał na moją prośbę i wynik naszej macie Państwo okazję zobaczyć (tuż przed montażem kominków odpowietrzających dach) i kontrolą całej powierzchni dachu.
Oczywiście, karta gwarancyjna została wydana, odpowiedzialność za dach spoczęła na nas, a przeglądy będziemy wykonywać raz do roku.

Renowacja dachu płaskiego w Gorzowie

W grudniu 2022 roku wykonywaliśmy także renowację dachu płaskiego Centrum Handlowego, które znajduje się w Gorzowie Wlkp.
Niestety, jakość wcześniej zastosowanej papy spowodowała, że naprawa nieszczelności nie wchodziła w grę, więc razem z generalnym wykonawcą zdecydowaliśmy się na wykonanie gruntownej renowacji całego pokrycia w systemie membranowym.
Do wykonania zlecenia użyliśmy geowłókniny o gramaturze 300, membrany hydroizolacyjnej Fatrafol 810V 1.50mm, oraz wszystkich akcesoriów systemowych oferowanych nam przez producenta.

Renowacja pokrycia dachowego Remizy strażackiej

To już ostatni etap naszej pracy. Zdjęcia, które Państwo widzicie, to wykonanie pionów w systemie papowym. Tak jak położenie papy na powierzchniach płaskich jest relatywnie proste, piony to newralgiczny punkt systemu papowego, w którym właściwe i dokładne wykonanie ich wpływa na całą szczelność.
Nasze doświadczenie pokazuje też, że właśnie na tym elemencie wykonania hydroizolacji najczęściej wykonawcy popełniają błędy, powodując brak szczelności całej hydroizolacji dachu płaskiego.
Ani pospieszne wykonanie, ani brak przestrzegania zasad wykonania pionów nie pomagają, więc staramy się robić to tak, żeby unikać błędów innych.

Na fotografiach widzicie także Państwo powierzchnię płaską zaizolowaną papą podkładową. Mimo tego, że termoizolacja została wykonana ze styropianu ( 25 cm termoizolacji- 10/10/5 cm), brak jest jakichkolwiek przepaleń termoizolacji, a to świadczy o profesjonalizmie ekipy wykonawczej.

Dach płaski w systemie membranowym

Kolejny dach płaski w systemie membranowym został przez nas skończony. Pracę wykonywaliśmy na terenie województwa zachodniopomorskiego, powierzchnia dachu miała około 850 mkw, a efekt naszej pracy (jeszcze przed umyciem dachu) widoczny jest na załączonych fotografiach.

Wykonywaliśmy:
– termoizolację płaską
– termoizolację spadkową (3% spadku na moją sugestię)
– hydroizolację
– montaż akcesoriów systemowych
– opierzenia
– montaż uchwytów instalacji odgromowej
– hydroizolację balkonów i ganku

Cała praca zajęła nam około 1 miesięca, karta gwarancyjna została wydana dnia 07.02.2023 roku (trwałość i szczelność pokrycia 20 lat)

Chłodnia na warzywa

5 sierpnia wykonaliśmy hydroizolację chłodni na warzywa. Firmy sprzedające chłodnie niestety zapominają o konieczności wykonania dobrej hydroizolacji, co powoduje, że my mamy pracę.

Renowacja dachu płaskiego

Pokrycie papowe, miejsce Nowogard, zadanie- wykonanie kompleksowej renowacji pokrycia dachowego w systemie membranowym. Zadanie wykonane.

Robota taka... a widoki takie...

Nie zawsze jest kolorowo

Wykonywanie hydroizolacji dachów płaskich o tej porze roku nie jest łatwe i oprócz „końskiego zdrowia” wymaga także dość dużych umiejętności od ekip wykonawczych (dłuższy czas rozgrzewania bitumu). Co roku jednak jest to dla nas okres wzmożonej ilości pracy, „…bo cieknie, bo trzeba skończyć, bo zostały pieniądze, bo chcą wejść do środka…”. Pracujemy, ale apelujemy o takie planowanie prac budowlanych, aby w tym okresie starać się wykonywać jak najmniej. Żeby zrozumieć warunki naszej pracy, wystarczy pobyć z nami 60 minut na dachu i uzmysłowić sobie, że my tam jesteśmy 8-10 godzin dziennie.

Czasami i tak trzeba

Nasza praca nie jest niestety ani prosta, ani przyjemna. Warunki pogodowe, słońce, deszcze, wiatry, to wszystko wpływa na komfort pracy. Nikt tego jednak nie widzi. Zdjęcie przedstawia sytuację z jaką często mamy do czynienia, a która jest nieodzownym elementem naszej pracy.

Po 3 latach

Nie często mamy okazję widzieć wynik naszej pracy. W przypadku tej inwestycji, rozbudowa oczka wpłynęła na to, że miałem okazję być i popodziwiać „efekt naszego dziubania” 🙂

Dylatacja w systemie papowym

Odtworzenie dylatacji w systemie papowym, szczególnie na dachach, gdzie ktoś przez ostatnie 30 lat tylko dokładał, „…bo cieknie…” wcale nie jest proste. Zdjęcia poniżej pokazują z czym często mamy do czynienia. 5 cm warstwa czegoś, co kiedyś był papą, mazidłami i tym wszystkim, czym można było pozornie zaizolować. Wykonanie prawidłowej dylatacji wiąże się z zerwaniem tego wszystkiego do warstwy betonu. Pracę taką ciężko jest uznać za miłą i przyjemną, ale wykonać ją trzeba.

House Boat

Nic innego jak „domy na wodzie”. Produkcję tak nietypowego, ale niezmiernie ciekawego projektu podjęła się myśliborska firma Boathousing Spółka z o.o. Nasza specjalizacja powoduje, że i my czynnie w w/w projekcie uczestniczymy. Co robimy? Jak to zwykle my, powodujemy, żeby nie kapało na głowę właścicieli domków. Cała koncepcja pływajacego domku, jego wykonanie, rozwiązania techniczne w nim zastosowane są wręcz doskonałe i mam nadzieję, że produkcja, która już rozpoczęła się w Myśliborzu, moje rodzinne miasto rozsławi na cały świat. Czego oczywiście życzę właścicielom firmy.

Tak było, tak jest

3 czerwca 2021 roku byłem oceniać stan techniczny dachu płaskiego remontowanego w ubiegłym roku. Cztery pierwsze zdjęcia to stan dachu na dzień 3 czerwca. Nie wyglądało to niestety dobrze. 1 lipca weszliśmy my. Zrobiliśmy to samo, choć chyba trochę inaczej niż wykonawca, który pracował przed nami. Trzeba pamiętać, że firma ogólnobudowlana to nie wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, skupione tylko na wykonywaniu jednego typu zadania. Palnik i kielenka nie tworzą montażysty płaskich pokryć dachowych. Dwa razy wydane pieniądze, pretensje inwestora do wykonawcy, wzajemne wytykanie sobie wypowiedzianych słów. Nasze zadanie to dobrze poprawić dach i z tego zadania się wywiązaliśmy.

przed

po

Karty gwarancyjne systemu papowego i membranowego

System instalacji odgromowej

Ostatnim elementem naszej pracy na dachach płaskich jest montaż uchwytów instalacji odgromowej i założenie drutu odgromowego.

Na tym etapie zawsze współpracujemy z elektrykiem, który wskazuje nam linie prowadzenia „odgromu” i łączy bednarkę z naszą instalacją, robiąc oczywiście wszystkie potrzebne badania i podpisując się pod instalacją.

Nasz system uchwytów całkowicie eliminuje jakiekolwiek elementy betonowe na dachu oraz konieczność wiercenia w wykonanej już hydroizolacji. Uchwyty wgrzewamy do istniejącej już hydroizolacji dachu płaskiego za pomocą wcześniej przygotowanych podkładek.

Impregnacja asfaltowa

Płyta OSB, czy kantówka drewniana, to bardzo popularne i często używane materiały budowlane, szczególnie przy wykańczaniu dachów płaskich.

Należy jednak pamiętać, że oba te materiały będą trwałe pod warunkiem dodatkowej impregnacji. My pracujemy na impregnacie asfaltowym Siplast Primer SBS, impregnując wszystko dwukrotnie. Dzięki temu materiał jest całkowicie zabezpieczony przed działaniem wody.

Gotowe osiedle

Efekt naszej pracy wygląda tak. Niestety, bardzo rzadko mamy okazję to widzieć, ale czasami warto pojechać żeby to wszystko zobaczyć.

Kwiatki na dachu

Kilka razy pisałem już o błędach wykonawczych związanych z systemem membranowym i papowym. Miałem nadzieję, że nie jest w stanie zdziwić mnie już zupełnie nic, natomiast to co zobaczyłem na dachu w dniu wczorajszym (26.05.2021) przerosło moje najśmielsze oczekiwania.

Zdjęcie przedstawia kominek odpowietrzający i sposób jego obrobienia. Kwiatków takich jest niestety zdecydowanie więcej na budynku, który miałem okazję zobaczyć.

Szanowni Państwo. Można kupić najlepszy produkt i dać go najgorszemu możliwie wykonawcy, a efekty tego będą właśnie takie.

Dach oczywiście cieknie, ilość nieszczelności jest bardzo duża i prosta naprawa po „fachowcach” nie możliwa. Zakup palnika, kielenki i butli z gazem nie tworzą „wykonawcy”.

Dach plaski w systemie papowym

Jesteśmy najprawdopodobniej jedyną polską firmą, ktora równie dobrze potrafi pracować w systemie hydroizolacji z membran i papy.
Zaczynając pracę w systemie membranowym bardzo zalezalo nam nie tylko nie tylko na 100% szczelności, ale takze na wizualnej stronie naszej pracy. Te same wzorce staralismy się przenieść wykonując dachy w systemie papowym. Szczelności przede wszystkim, ale wizualna strona wykonania naszej pracy jest tak samo istotna.
Przypominam, ze po wykonaniu zlecenia na naszych materialach i wg ścisłe określonych zasad, klient otrzymuje kartę gwarancyjną trwalosci i szczelności pokrycia.

Renowacja w systemie papowym

W kwietniu 2021 roku na zlecenie jednej z firm wykonawczych z centralnej Polski, wykonywaliśmy naprawę pokrycia dachowego w Widuchowej (woj. zachodniopomorskie).

Wykonawca inwestycji 4 razy poprawiał ciągle cieknącą powierzchnię dachu płaskiego. Nasza wiedza praktyczna i teoretyczna, w połączeniu z najwyższą jakością papy hydroizolacyjnej (Coperpol Biarmato APAO) rozwiązały problem.

Karta gwarancyjna została wydana na 20 lat.

"Zenki" na dachu

Zdjęcia poniżej przedstawiają pracę tzw. „Zenków”, czyli Panów, którzy twierdzą „…kto zrobi, jak nie my…”. 

Izolacja dachu była wykonana 2 lata temu, od zakończenia inwestycji, 4 razy poprawiany był dach. Za każdym razem pojawiała się tam kolejna ekipa „Zenków”. W momencie kiedy pojawiliśmy się my, sytuacja była taka, że całą połać praktycznie wykonaliśmy od podstaw.

Pamiętajcie Państwo. Zły materiał w rękach złego wykonawcy, to pewna katastrofa. Kupienie palnika i papy za 5 zł, to raczej pewna gwarancja „bubla” na dachu.

Po to jeżdzimy po świecie żeby się szkolić, po to pracujemy na produktach najwyższej klasy, ale też w zupełnie innych cenach, żeby dach zrobić raz a dobrze.

Izolacja tarasu

Analizując wszystkie zapytania ofertowe które wykonuję, najwięcej dotyczy napraw i hydroizolacji tarasów. Jest to niestety pięta achillesowa większości budynków, a prawidłowe wykonanie szczelnego tarasu nie jest rzeczą prostą.

Zdjęcia przedstawiają naszych pracowników podczas wykonywania takiego właśnie zlecenia. Dwie rzeczy są tutaj bardzo istotne. Pierwsza, to wysoka jakość materiałów hydroizolacyjnych użytych do wykonania pracy (papa podkładowa i nawierzchniowa APAO) oraz ogromne doświadczenie montażystów.

Po spełnieniu w/w klient otrzymuje 20 letnią gwarancję trwałości produktu (papy) i szczelności całego systemu.

Modernizacja oczka wodnego - ostatni etap

Impregnacja w systemie papowym

Pisałem już wcześniej o konieczności impregnacji dachów płaskich, w których jako warstwę hydroizolacyjną, stosuje się papy. Informacji jednak nigdy  za dużo, więc ponawiam apel.

Impregnaty asfaltowe penetrują podłoże betonowe, odpowiednio nakładane tworzą bardzo szczelną powłokę i powodują znacznie lepszą przyczepność papy do stropodachu betonowego.

Pamiętać należy jednak, żeby stosować wysokiej jakości impregnaty asfaltowe (my stosujemy Simplast Primer SBS) i zawsze wykonywać impregnację 2 razy. Pierwsza warstwa penetruje podłoże, druga- tworzy szczelną powłokę na warstwie betonu. To takie właśnie działanie powoduje, że impregnację możemy traktować jako dodatkową hydroizolację dachu płaskiego.

Dobry impregnat dwa razy, papa podkładowa APAO i nawierzchniowa APAO lub APP- to klucz do trwałego i szczelnego dachu przez bardzo długi czas. No i przeglądy okresowe (raz do roku).

Zielone dachy

Coraz popularniejsze jest zagospodarowywanie dachów płaskich i tarasów roślinnością ekstensywną lub intensywną. To jakie rośliny wybierzemy zależy od grubości warstwy ziemi.

Zdjęcie pokazuje ostatni etap naszej pracy, czyli wypełnienie warstwy tarasowej keramzytem i czarnoziemem. Na powierzchni płaskiej będą wiosną wysadzone rośliny ekstensywne, czyli takie, które nie potrzebują dużej warstwy humusowej, a przepięknie ozdobią strefę wypoczynkową posesji. Efekt naszej pracy będzie widoczny niestety za 1 rok, ale wierzymy, że taras będzie ogromną ozdobą posesji.

Prace tego typu są niestety bardzo wymagające, bo całe podłoże bardzo często musi być dostarczone na wyznaczone miejsce ręcznie (tak było w tym przypadku, ze względu na brak możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu).

System hydroizolacji chlewni

W 2014 roku, spotkałem się Panem Leszkiem Tomikowskim i zaczęliśmy rozmawiać na temat stworzenia zupełnie nowego sposobu chowu trzody chlewnej i możliwości stworzenia skutecznego systemu hydroizolacji chlewni, po to, żeby zwierzęta mogły być hodowane piętrowo (poziom zero i pierwsze piętro).

Doświadczenia hodowlane Pana Leszka w połączeniu z moją wiedzą praktyczną doprowadziły do powstania pierwszej w Polsce chlewni, w której na danej powierzchni można trzymać dwa razy tyle zwierząt. Oczywiście, system był bardzo nowatorski i nie do końca pewni byliśmy, czy uda nam się przewidzieć wszystko, czy po drodze nie popełnimy błędów i czy wszystko będzie funkcjonować należycie. Nasze zadanie z pozoru bardzo proste, czyli skuteczne zaizolowanie pierwszego piętra okazało się nie lada wyzwaniem. System wentylacyjny, ruszta, odprowadzenie nieczystości, rodzaj śrub, które mogliśmy stosować, sposób uszczelnienia powierzchni poziomych i pionowych, to tylko kilka rzeczy które wpływały na czas i sposób wykonania zlecenia.

Dzisiaj, po 7 latach nasze doświadczenie w zakresie skutecznego hydroizolowania chlewni jest największe w Europie Centralnej i Wschodniej. Wykonaliśmy do dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy mkw izolacji „gnojochronnej” w chlewniach piętrowych. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w tej, jakże wąskiej dziedzinie gospodarki.

Mam nadzieję, że ciągłe szukanie nowych rozwiązań, udoskonalanie i metod i materiałów, które stosujemy, spowoduje, że za kolejnych 7 lat będziemy niekwestionowanym liderem w całej Europie.

Obróbka szczegółów

Właściwa obróbka szczegółów to bardzo ważny element wykonania dachu płaskiego. W zasadzie, po tym elemencie wykonania hydroizolacji można poznać fachowość i wiedzę praktyczną ekipy montażowej.

Zdjęcia przedstawiają właściwe wykonanie obróbki elementów wentylacyjnych. Przy wykonaniu zlecenia zastosowano papę podkładową APAO i nawierzchniową MFT (SBS+APP) ze spoinowaniem. Praca została wykonana dla największego producenta podłóg drewnianych w Polsce, a zadanie zrobili Panowie Robert Łakomy i Paweł Laskowski- pracownicy naszej firmy.

Impregnacja w systemie papowym

Renowacja dachów płaskich to bardzo często spotykany rodzaj pracy wśród firm wykonujących hydroizolację dachów płaskich. Napraw można dokonywać prawie na każdym rodzaju papy (APP i APAO), ale żeby naprawa była skuteczna i trwała trzeba pamiętać o bardzo istotnym elemencie pracy.

Impregnacja dachu płaskiego!!! Impregnaty często pomijane, „… bo zabierają czas, bo kosztują, bo przecież będzie dobrze…” są bardzo istotnym elementem wpływającym na trwałość renowacji. Dzięki dobremu impregnatowi wiązanie bitumu nowej papy do już izolującej dach jest o 100% większe, niż w przypadku braku zastosowania impregnatu.

My w naszej firmie stosujemy Siplast Primer, uważają, że jest to najlepszy impregnat gruntujący papy.

Dokonujecie Państwo renowacji, gruntujcie… to przecież wasz dach.

System hydroizolacji chlewni

Dzisiaj, po 7 latach nasze doświadczenie w zakresie skutecznego hydroizolowania chlewni jest największe w Europie Centralnej i Wschodniej. Wykonaliśmy do dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy mkw izolacji „gnojochronnej” w chlewniach piętrowych. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w tej, jakże wąskiej dziedzinie gospodarki.

Praca na dachu

Bardzo często pokazujemy efekt naszej pracy. Wszystko wtedy wygląda pięknie, dach jest posprzątany, czysty, gotowy do odbioru. Niestety po drodze jest mnóstwo pracy, której nie widać.

Przedstawione zdjęcie pokazuje, z czym mamy często do czynienia. Sterta to 200 sztuk worków, każdy ważący 40 kg z gruzem z dachu. Czasami użytkowanie budynku całkowicie uniemożliwia zastosowanie sprzętu budowlanego i wtedy niestety wszystko musi być wykonywane ręcznie.

Fotografia przedstawia 3 dni pracy przygotowującej nas do wykonania pełnej renowacji pokrycia dachowego.

Renowacja dachu płaskiego

26 października 2020 roku rozpoczęliśmy kolejną renowację dachu płaskiego hali przemysłowej,budowanej w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. Do pracy wykorzystujemy papę podkładową Copernit (APAO) i taką samą papę nawierzchniową (APAO). Całą powierzchnię dachu zaimpregnowaliśmy wcześniej impregnatem asfaltowym.

W związku z tym, że jest to bardzo gruntowna modernizacja budynku (wymiana całej instalacji wentylacyjnej, wymiana opierzeń i remont świetlików), cała praca zajmie nam około miesiąca. Po wykonaniu zlecenia klient otrzyma kartę gwarancyjną szczelności pokrycia na okres 20 lat.

Trochę historii

Pierwszą firmą, która zaufała nam przy wykonywaniu hydroizolacji dachów płaskich jest deweloper z województwa zachodniopomorskiego. Mimo tego, że nasza wiedza i umiejętności dalekie były od ideału, właściciele wierzyli, że jesteśmy w stanie robić to dobrze.

Po kilku latach współpracy ilość budynków, które wykonaliśmy wspólnie jest już bardzo duża. To osiedla w których dzisiaj mieszka kilka tysięcy osób. Staramy się jak możemy, żeby każdy kolejny budynek zaizolowany był jeszcze lepiej, co chyba się udaje, bo z w/w firmą współpracujemy nieprzerwanie od początku powstania sektora hydroizolacji dachów płaskich w naszej firmie.

Renowacja dachu płaskiego

Od 17 sierpnia 2020 roku wykonujemy renowację pokrycia dachowego na budynku Wspólnoty Mieszkaniowej w Myśliborzu. Dach wykonywany był w technologii „papowej” 15 lat temu, jednak brak konserwacji pokrycia i nie najlepsza zastosowana papa, doprowadziły do tego, że był już najwyższy czas na wykonanie renowacji pokrycia dachowego.

Hydroizolację wykonaliśmy stosując najwyższej jakości produkt Copernita (włoski producent papy), czyli Coperol Biarmato APO. Zastosowanie tak wysokiej jakości papy skutkuje wystawieniem klientowi karty gwarancyjnej na trwałość papy i szczelność pokrycia na okres 20 lat. Oczywiście w systemie papowym jeszcze ważniejsze są okresowe przeglądy powierzchni wykonywanej i tutaj dach musi być przejrzany tuż po zimie i póżną jesienią w okresie obowiązywania gwarancji.

Cykl szkoleń które przeszliśmy we Włoszech i w Polsce (pod okiem włoskich instruktorów) pozwala nam na gwarantowanie za jakość naszej pracy w tak długim okresie czasu.

Jak nas poznacie

Teraz już będzie prosto poznać naszą flotę. Samochody dostały nową twarz i tak będą wyglądały nasze auta jak Państwo będziecie spotykać je na drogach naszego kraju.

Kotary "antywirusowe"

Niestety czasy w których przyszło nam prowadzić działalność wymuszają na nas bardzo niestandardowe działania. Na zlecenie jednej z ogólnopolskich firm właśnie rozpoczęliśmy produkcję plandek oddzielających kierowców taxi od pasażerów.
To co nas wyróżnia nasz produkt, to całkowita szczelność produktu (w przeciwieństwie do pleksi, która bardziej tworzy barierę wizualną niż realną). Produkt nie wymaga montażu przez specjalistyczną firmę, może być zamontowany przez każdego, a ograniczenie widoczności jest minimalne.

Prowizoryczna renowacja dachu

Czasami sytuacja na placu budowy wymusza na nas niestandardowe działania związane z wykonaniem hydroizolacji. Taką właśnie sytuację mieliśmy w jednej z miejscowości w okolicach Gorzowa.
Brak możliwości położenia właściwej hydroizolacji tarasu wymusił na nas wykonanie izolacji tymczasowej. Taras zabezpieczyliśmy folią LD-PE zbrojoną, o gramaturze 180g/mkw. Tak „wyizolowany” taras będzie szczelny przez 24 miesiące, co pozwoli inwestorowi wykonać szereg innych prac, które muszą poprzedzać naszą pracę z membraną hydroizolacyjną PVC.
Rozwiązanie takie jest o tyle fajne, że uszczelnia powierzchnię tarasu, a nie naraża inwestora i nas na przypadkowe uszkodzenie folii właściwej przez różne ekipy budowlane, które przy budowie domu uczestniczą.

Coraz nowocześniej

Od zawsze dbaliśmy o to, żeby pracować na bardzo wysokiej jakości maszynach i urządzeniach bardzo nowoczesnych. Tak jest w przypadku zbiorników wodnych, dachów płaskich, plandek okryciowych, a teraz i worków.
Mimo tego, że nie musieliśmy wstydzić się maszyn do produkcji worków śmieciowych, budowlanych i zabezpieczających, zdjęcia poniżej pokazują Państwu najnowocześniejszą maszynę w Polsce do produkcji worków, która po 1 roku budowania jej, została skończona i praktycznie przygotowana jest do transportu do naszej firmy.
5 pracowników odbyło szkolenie u producenta maszyny, teraz czekamy tylko na przewiezienie jej do nas, złożenie na miejscu i od początku 2020 roku worki będą produkowane na dodatkowej linii produkcyjnej.

Recykling w naszej firmie

Od 22 lat zajmujemy się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Teoretycznie można zarzucić nam, że to my wpływamy w sposób znaczący na zarzucanie świata odpadami folii, które bardzo często pokazywane są w mediach jako pływające wyspy.
To co każdy z nas widzi jest przerażające i niestety nie napawa optymizmem, ale bardzo często działania takich firm jak nasza są zgoła odmienne od wyobrażeń przeciętnego mieszkańca naszej planety.
Mimo wielu dziesiątków ton folii sprzedawanych każdego miesiąca, 90% odpadu wyprodukowanego przez naszą firmę jest odzyskiwana i kolejny rodzaj folii jest z tego odpadu wykonywany. To dotyczy wszystkich folii LD-PE. To jednak nie koniec naszych działań. Od każdego naszego klienta, który zwróci się z prośbą o odbiór, odbieramy folię „odpadową”. Z niej między innymi produkowane są wszystkie nasze worki śmieciowe, budowlane, czy styropianowe.
To jest nasz mały wkład w to, żeby wysp śmieciowych w oceanach nie było. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie musicie Państwo brać reklamówek, kolejnych woreczków, nie sięgajcie po nie. My każdego dnia w naszej firmie widzimy jak wiele tego typu rzeczy zostało raz użyte i wyrzucone.
Każdy z nas niech zrobi coś, nie koniecznie wielkiego, a będzie co zostawić dla naszych dzieci i wnuków. Przecież to właśnie oni są dla nas całym światem.

Izolacja tarasu

Przyzwyczailiśmy naszych klientów do tego, że wykonujemy duże inwestycje. Dachy, których powierzchnia często przekracza 1000 mkw, ale nie zawsze tak jest.
Wykonujemy także wiele tarasów, albo izolując je od początku, albo poprawiając po „panach od papy”. Zdjęcia pokazują taką właśnie poprawkę, gdzie taras wykonany na papie po prostu ciekł.
Tego typu prace są najczęściej niezwykle trudne, bo musimy często korygować błędy naszych poprzedników i dostosowywać się do stanu zastanego, a nie wykonywać naszą pracę zgodnie z wytycznymi instrukcji konstrukcyjno-montażowej.
Cel jednak został osiągnięty i efekt pracy widoczny jest na załączonych fotografiach (folia będzie w całości zakryta deską kompozytową).

Nie tylko kolosy

Najczęściej wykonywane dachy płaskie przez naszą firmę, to albo prace dla deweloperów lub budynki użyteczności publicznej. Coraz jednak częściej wykonujemy izolację wodochronną domków jednorodzinnych. Świadomość klientów, większa wiedza i dostępność informacji powodują, że inwestorzy decydują się na zamianę papy na folię. Oto efekt takiej renowacji (powierzchnia dachu 8.20×8.40 m)

Termoizolacje dachów płaskich

Wykonując izolację wodochronną dachów płaskich bardzo często zadawano nam pytania, czy wykonamy izolację termiczną budynku, po to, żeby jedna firma wykonywała wszystko.

Teraz już tak i oprócz wykonywania izolacji z membrany hydroizolacyjnej, wykonujemy izolację termiczną.

Izolacja tarasów

Generalnie izolujemy duże powierzchnie, liczone w setkach lub tysiącach mkw, ale staramy się także rozwiązywać problemy indywidualnych klientów, szczególnie problemy z „cieknącymi” tarasami.
Rzecz powszechna. Często słyszę „…cieknie, dawaliśmy już 3,4,5 warstw papy i ciągle jest problem…”. Nie mi oceniać jakość papy i trzymanie się zasad sztuki budowlanej, ale ilość tarasów, które poprawiamy po „panach od papy” jest ogromna.
Może zamiast wydawać tysiące złotych na kolejną warstwę izolacji z papy, lepiej raz położyć membranę hydroizolacyjną? Decyzja należy do Państwa.

Zdjęcia przedstawiają renowację tarasu na osiedlu domków jednorodzinnych. Po zakończeniu zlecenia klient otrzyma gwarancję trwałości folii i szczelności systemu na okres 25 lat

Izolacje dachów

Takie piękne budynki izolujemy. Więcej zdjęć w galerii.

Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!