Papy APAO

Już wcześniej wspominałem o rodzaju pap na którym pracujemy, ale teraz postaram się Państwu dokładnie opisać na czym polega ich wyjątkowość.

Papy APAO, czyli amorficzne poli-alfa olefinowe. Nazwa niezwykle trudna, lecz to wynik bardzo złożonego procesu produkcji. Czym zatem jest to APAO? To nic innego jak różnego rodzaju dodatki tworzyw sztucznych połączonych z bitumem. Celem było uzyskanie produktu bardzo plastycznego i odpornego na skrajne temperatury.

Założenie to zostało wykonane w 100%, bo papy APAO nie odkształcają się w temperaturach od -35 st. C do +155 st. C. Uzyskanie takiego wyniku spowodowało powstanie produktu o ogromnej trwałości i odporności na starzenie.

Jeden z pierwszych dachów z wykonaną hydroizolacją APAO znajduje się na terenie Targów Szczecińskich. Dach wykonany został 27 lat temu i produkt nie wykazuje żadnych oznak starzenia. To właśnie czyni APAO czymś wyjątkowym. Oczywiście ta cecha powoduje, że w/w produkty, będą zdecydowanie droższe w zakupie niż inne papy (około 20%), ale już kilka lat użytkowania spowoduje zrównanie kosztów, a po 20 latach różnica w koszcie użytkowania dachu będzie ogromna, na korzyść APAO.

Dla porównania: Dach o powierzchni 200 mkw, wykonany na papie SBS i APAO.

Po 5 latach: papa SBS – pierwsze oznaki mikrouszkodzeń, koszt remontu i przeglądów – 1500,00 zł. Papa APAO – 0 zł. 

Po 10 latach: papa SBS – pierwszy poważny remont. Wykonanie miejscowych doszczelnień, impregnacja dachu, gruntowne czyszczenie, wymiana papy na pionach- koszt 8000,00 zł. Papa APAO – koszt 0 zł.

Po 15 latach: papa SBS – kolejne naprawy powierzchni płaskiej dach- koszt 5000,00 zł. Papa APAO – 0 zł.

Po 20 latach: papa SBS – wymiana całego pokrycia – koszt 30 000 zł. Papa APAO – 0 zł.

Użytkując dach w systemie SBS – po 20 latach inwestor wyda 44 500,00 zł. Przy systemie APAO – 0 zł.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy produkt w rękach „słabego” wykonawcy nie jest w stanie się obronić, więc tylko połączenie wysokiej jakości produktu, zastosowanie metody spoinowania i dużej wiedzy praktycznej wykonawcy, spowoduje, że nie wydamy nic w okresie 20 lat.

Papy APAO
akcesoria dachowe