Rośliny w oczku wodnym

Prawidłowo wykonane oczko wodne, to nie tylko dobrze przygotowany dół, wysokiej jakości folia, czy przepiękny kamień i ryby. Oczko, to także cała gama bardzo różnorodnych, czasami okazałych roślin, które nie tylko spełniają funkcję ozdobną, ale bardzo często także wpływają na jakość wody i ryb w naszym zbiorniku. Będę starał się Państwu przedstawiać rośliny wodne, opisując je i radząc co zastosować, w którym miejscu i czego należy oczekiwać po roku, czasami dwóch latach.

Absolutnym hitem sprzedaży są lilie wodne, z ogromną mnogością odmian. Różnej barwy kwiaty, wielkość liści i ich wybarwienie powodują, że jest to najczęściej kupowana roślina wodna. Sadzona powinna być na głębokości 80-120 cm już po roku pokaże nam swoje piękne kwiaty. Niedoceniana, ale bardzo ważna w właściwym funkcjonowaniu stawu jest prząstka. To także roślina strefy głębokiej (głębokość sadzenia 80-60 cm), bardzo dobrze natlenia i oczyszcza wodę. Ta roślina bezwzględnie powinna znaleźć się w każdej sadzawce ogrodowej.

Trzy kolejne rośliny widoczne na zdjęciach to tatarak wąskolistny, babka wodna i irys wodny. Te rośliny powinny sadzone być w strefie wody płytkiej (10-20 cm) i to one wpływają bardzo mocno na wizualną stronę oczka. Irys dorasta do 120 cm, ma piękne kwiaty w bardzo wielu kolorach. Odmiana najbardziej popularna ma kwiaty żółte, ale są także z kwiatostanem w kolorze niebieskim, czerwonym, białym i fioletowym (odmiany szlachetne). Babka wodna dorasta do 30 cm, ale jej liście potrafią być bardzo okazałe, dzięki czemu zacieniamy wodę i zmniejszamy ilość glona. Tatarak wąskolistny, to szlachetna odmiana tataraku, bardzo okazały, ale także bardzo inwazyjny. Proponuję sadzić go w odosobnieniu, dlatego, że potrafi zdominować każdą inną roślinę wodną.

Zdjęcia, które Państwo widzicie, wykonałem w moim oczku. Większość roślin ma dwa, do trzech lat, tak więc jest to doskonały dowód, że w relatywnie krótkim czasie można osiągnąć efekt naturalności. Wszystkich Państwa zachęcam do wykonywania nasadzeń w oczkach. Dopiero oczko pełne ryb i roślin jest zbiornikiem, który zbliża nas do natury.

rośliny w oczku wodnym
mała retencja budowa
retencja oczek wodnych foltech